W pierwszej kolejności należy skontaktować się z adwokatem i umówić na spotkanie. Wielokrotnie w mojej praktyce spotkałam się z sytuacją, w której klient przychodząc do kancelarii nie zastał adwokata bądź ten nie mógł poświęcić mu wystarczająco dużo czasu. Jeżeli masz wyznaczony termin spotkania, możesz mieć pewność, że adwokat zarezerwuje dla Ciebie tyle czasu, aby móc spokojnie porozmawiać i wyjaśnić wszelkie nurtujące Cię kwestie.
Dla wielu klientów, pierwsza wizyta w Kancelarii i rozmowa z adwokatem jest stresująca. Należy podkreślić, że adwokat jest osobą, która chce Ci pomóc i będzie dążyła do jak najlepszego rozwiązania Twojego problemu prawnego. Pamiętaj również, że wszystko o czym rozmawiasz z adwokatem, a także wszelkie dokumenty i akta sprawy, objęte są tajemnicą adwokacką, dlatego nie musisz obawiać się, że ktokolwiek będzie miał dostęp do powyższych treści.
Gdy już jesteś umówiony na spotkanie z adwokatem, postaraj się przygotować jak najwięcej informacji dotyczących Twojej sprawy. Zastanów się z jakiego zakresu oczekujesz pomocy prawnej. Jeżeli dokładnie opiszesz adwokatowi Twoją sytuację, będzie on mógł szybciej, sprawniej i efektywniej Ci pomóc.
Na spotkanie z adwokatem przygotuj wszelkie dokumenty, które będą pomocne w rozwiązaniu problemu. W przypadku, gdy odebrałeś pismo z Sądu, koniecznie zabierz je ze sobą. Bardzo istotną kwestią jest data odebrania przez Ciebie pisma. Na kopercie zanotuj dzień, w którym odebrałeś przesyłkę sądową. Klienci przeważnie wyrzucają koperty, gdyż myślą, że są one bezużyteczne. W sytuacji, gdy nie pamiętasz, kiedy odebrałeś pismo, często na podstawie koperty można ustalić – poprzez system pocztowy, datę odbioru. Dlaczego data odbioru korespondencji jest taka ważna? Wielokroć się zdarza, że pismo, które odebrałeś z sądu, zawiera termin do dokonania określonej czynności. W przypadku, gdy odebrałeś np. nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, termin do wniesienia sprzeciwu wynosi dwa tygodnie od dnia odebrania przez Ciebie pisma. Należy podkreślić, że czynność dokonana po upływie tego terminu jest bezskuteczna, co może rodzić dla Ciebie negatywne skutki prawne.
Podsumowując, jeżeli klient przychodzi przygotowany na rozmowę z adwokatem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że uzyska poradę prawną już na pierwszym spotkaniu. Jest to bardzo korzystne dla klienta, gdyż pozwala zaoszczędzić czas, ale przede wszystkim daje możliwość adwokatowi podjęcia szybszych działań związanych z dokonaniem określonych czynności w sprawie.
Adwokat Diana Wnęk